ואף על פי כן לא היו עוד מעולם

תלמידים מסורים לבית ספרם, למוריהם

וללימודים כילדי הגטו.

תאריך: 07.06.19

15 תגובות

מעצבת: תערוכה לגנזך קידוש השם

זה נראה רחוק, אבל אלו היו הסבים, הסבתות שלנו, גם דודים שהיו שם, חיו בזמן אחר. במקום שונה. אי שם בשנים שבהם מכונת ההרג המפלצתית נוצרה בשיטתיות אכזרית ומדויקת. לא כולם סיפרו. והרבה מהזכרונות אנו קוראים דרך הצילומים והכתבים. השואה, ספר שחור שאף פעם לא יסתיימו דפיו, כי כמה שנכתוב וכמה שנקרא, תמיד יהיה עוד סיפור שלא סופר. אבל בין הדפים, מתגלה אור ענק וגדול, שצובע את המילים השחורות בצהוב של אופטימיות ותקווה, מנצח באמונה את הצהוב שהגרמנים חשבוהו לגנאי. היהודים כמו תמיד, לקחו אותו והפכו את סמל הגנאי לסמל של גאוות העם היהודי. שהוא עדיין כאן ממשיך לחיות, לגדול ולצמוח.

במהלך שנות הילדות והנערות שלי קראתי הרבה על השואה, בגיל 19 קבלנו פרויקט לימודי להכין “מרחב לימודי” בנושא השואה, בחרנו בנושא ילדים בבתי נכרים, באותה תקופה כשחקרתי וקראתי חומר על הנושא, הכרתי יותר את “הנער משה” עם היומן המרגש והעוצמתי שכתב, את “אנה פרנק” ועוד הרבה ילדים שהיו שם בזמן המלחמה, נלחמו בעוז ובגבורה באמונה שלהם. למדו במסירות נפש, שכשאני קוראת על כך, אני נדהמת, ונפעמת מהעוצמה שהייתה שם. דווקא בזמן הכי קשה והכי חשוך שיכול להיות.

לא היו לי קרובי משפחה שיספרו לי על החיים שלהם שם. סבא רבא שלי ברח מהונגריה לפני המלחמה, השאיר שם רכוש ומשפחה. מהצד השני, סבא שלי נלקח כנער מפולין לסיביר, שם עבד 6 שנים. הוא לא סיפר מילה. ומה שאני יודעת זה קצת ממה שאבא שלי סיפר לי. רציתי לדעת. ופחדתי. זה לא נושא קל. הוא קשה וכואב. אבל דווקא מתוך הכאב הזה למדתי הרבה על מסירות ועוצמה, על אמונה חזקה, על אור גדול שהיה שם כל הזמן פיעם בלבבות חזקים בגוף חלש. ובזכותם, אנחנו כאן היום. לומדים מהם על מסירות נפש, על קידוש השם.

Left
Right

כשגברת טובה יוסקוביץ מגנזך קידוש השם פנתה אלי בבקשה לעיצוב התערוכה שהם מציגים אמרתי מיד כן. רציתי להיות חלק מתערוכה שעוסקת בחינוך בשואה, חינוך שלא היה בבית ספר ממוזג, עם קישוט קיר ססגוני וצבעוני, לא היו קעמפים, ולא הופעות. אבל הייתה שם נחישות עזה ללמוד וללמד. הייתה שם אש בוערת ויוקדת. למידה בתנאים לא תנאים. בזמן שמלחמה אכזרית משתוללת ברחובות. כשהבטן מקרקרת ללא הפסקה. הם ישבו שם, תלמידים שמשתוקקים ללמוד ומורים עם תשוקה ומסירות ללמד.

החומר שקבלתי לידי, היה חומר רגיש, חומר שעוסק בחינוך ולימוד בזמן שלפני השואה, בתקופת השואה ואחריה. התערוכה נועדה להיות מוצגת בבית הנשיא. רציתי לשדר עיצוב נקי ומודרני, לשדר זמן של שואה ומלחמה אך יחד עם זאת להעביר את האור שריצד שם כל הזמן. על עיצוב התערוכה אחראיים בעלי היקר והמוכשר, יוסף שוורץ נגר אמן, יעל רפופורט מעצבת גרפית בחסד, כולנו רצינו להביא תוצאה שתהייה נעימה לעין, שהקהל שיעבור בתערוכה, ירצה לעצור, לקרוא, ולהרגיש את מה שאלפי ילדים הרגישו אז .

הדבר הראשון היה לחשוב איך בכלל מציגים את התערוכה, על מה?
בבית הנשיא אין אופציה להדביק על הקיר, וכמובן לא להשתמש במסמרים ושאר דברים. קאפות מבחינתנו לא בא בחשבון זה היה זול מידי ונדוש. אחרי שיטוטי השראה, בעלי שלח לי תמונה של הצגת תערוכה בסטנדים מעץ. נדלקתי מיד, והחלטנו ללכת על זה.

Left
Right

השרטוטים באותם ימים היו חלק מהחיים שלי, בכל מקום שהלכתי הייתה מחברת, היה גם עט, והרבה דפים, למקרה שהמחברת לא מספיקה.. בזמן שהייתי על טלפונים ובירורים לגבי החומרים פשוט שרבטתי קופסאות מלבניות, מספרים ומילים…
בסופו של דבר החלק הזה היה שייך לגמרי לבעלי. הוא היה המתכנן והמעצב וגם הבונה בפועל. אני רק הנהנתי לכן או לא.

אחרי שעות רבות של עבודה, שרטוטים והדמיות הגענו לתוצאה של העיצוב הסופי לסטנדים. הם היו יפים ועדינים בעיצוב נקי וחדשני. מכיוון שרצינו שזה יהיה עדין ומינימליסטי בחרנו לבנות את הסטנדים מליסטים דקים, בעץ טבעי ולא צבוע. לביצוע העבודה בעלי פנה לחבר שלו יוסף שוורץ, נגר מוכשר ומעצב בגבס שהסכים לעבוד תוך יומיים בלחץ של זמן וליצור עבורנו את הסטנדים. הם בנו את הסטנדים תוך יומיים  עובדים לתוך הלילה, חותכים, מחברים, ושולחים לי תמונות להתרגש ולהתלהב.
הסטנדים יצאו מקסימים, יפים יותר ממה שיכלתי לדמיין. חלקים, מושלמים, מינימליסטים בדיוק כמו שרצינו. והכי חושב למרות האזהרות של כל מיני נגרים, הסטנדים עמדו! אמנם הם היו עדינים, אבל כן. עמדו בהחלט יציבים וממושמעים.

 • תערוכה לגנזך קידוש השם

Left
Right

לקבל חומר בקבצי וורד, מחולקים לפי תחנות, עם כל מיני תמונות ומילים ולסדר את כל הדבר הזה לפוסטר מעוצב בזמן קצר, בין סופגניה למסיבת חנוכה זו גדלות בעיני, ובדיוק לכן רציתי שיעל רפופורט המוכשרת מסטודיו עפיפון תעצב את הפוסטרים לתערוכה. סגנון העיצוב שלה הוא בסגנון שאני אוהבת ומתחברת, ואין כמו זרימה טובה לעבודה משותפת. סיפרתי ליעל שאני רוצה סגנון נקי, מינימליסטי, מודרני, חדשני. שוטטנו בכוכב ההשראה ומצאנו פוסטרים יפנים שהיוו השראה מושלמת למה שרצינו. מכאן יעל לקחה את זה לידיים שלה והוציאה תוצאה מדהימה. הגריד המדויק. הקומפוזיציה המשולמת שגרמה לכל אחד בתערוכה לעצור ולקרוא. בחרנו בצבעים של שחור, לבן, אפור כי הם משדרים בלי מילים את הימים הקשים במלחמה, את החושך, הכאב, אבל אז הגיע הצהוב מאיר וזורח, כן, הוא היה גם הטלאי, אבל הוא האור, הוא התקווה, הוא המסירות שהייתה שם כל הזמן. החומר סווג לנושאים לפי תחנות, כשכל תחנה מתקדמת עוד בהסטוריה, החל ממוסדות לימוד לפני השואה, לימוד בגטאות, ועד ללימודים שאחרי השואה. לכל סטנד הצמדנו פוסטר. את הפוסטרים הדפסנו על נייר עם למינציה מט ( קרדיט לדפוס גרפצ’יק היקרים, על עבודה מקצועית כמו תמיד)  ולעיצוב הצמדנו קליפסים משרדיים ששדרו “בית ספר”.

העבודה הנוספת הייתה לארגן את כל התמונות שלא הוכנסו לפוסטר, לתת להם מסגרת וכיתובית, לעצב מחברות ויומנים. גם כאן בחרתי בקו מודרני ולמרות שהמחברת או היומן היו ישנים, הדפסנו כריכה על נייר קראפט והחלפתי אותו עם הכריכה של המחברת החומה המוכרת. גם התמונות עברו עריכה לשחור לבן, עם מסגרת שחורה או לבנה וכיתוב הסבר לכל תמונה. במרווחים שבין סטנד לסטנד, תלינו חבל פשתן חום, על החבלים תלינו תמונות שספרו על החינוך בשואה, היו שם מחברות, קטעי יומן, ציורי ילדים ועוד, והם יצרו חיבור בין תחנה אחת לשניה.

בזמן ההקמה, כשראיתי את התגובות הנרגשות של הצוות בבית הנשיא, ושל העוברים ושבים שעצרו והתבוננו, התעמקו וקראו. ידעתי שהצלחנו להעביר את המסר בצורה הנכונה והכי טובה שיש.

עיצוב קונספט: שושי סירקיס
עיצוב גרפי: יעל רפופרוט
עיצוב ותכנון מתקני תצוגה: נתנאל סירקיס, אדריכל
עבודות עץ: יוסף שוורץ , עץ וגבס

צילומים: פרטי, מארק ניימן/לע”מ

בזמן שעבדנו על עיצוב ותכנון התערוכה, כשקראתי את החומר שקבלתי מידיה של טובה, קראתי את מילותיו של אפרים דקל, שוב ושוב. ואמשיך לקרוא אותם גם לדור הבא.

ואף על פי כן לא היו עוד מעולם

תלמידים מסורים לבית ספרם, למוריהם

וללימודים כילדי הגטו.

(אפרים דקל, גטו שאוולי, ליטא)

הדעה שלך חשובה לי, אשמח לשמוע מה דעתך על הפוסט

15 תגובות על “מעצבת: תערוכה לגנזך קידוש השם”

 1. שושי ויעל אתן צוות מנצח!
  איזה רמה מקצועית, עיצוב ליגה…
  מרגש מאד לקרוא התוכן,

  הייתי שמחה לו יכולתי לבקר בתערוכה…
  תמשיכו לעשות חיל (:

 2. שלמות!! באמת ליגה אחרת!
  כ”כ מחבר ומכניס לאווירה…
  רק אני הרגשתי שהסטנדים האלו הם כמו תאי מאסר אישיים או לפחות מזכירים את הדרגשים במחנות העבודה בשואה?
  זה מה שעלה לי בראש ברגע שראיתי את התמונות ואין לזה התייחסות בכל הפוסט

 3. אהבתי את הסטנדים העדינים שנותנים תזכורת לדרגשי המחנות.
  את התמונות המחברות ואת עיצוב הפוסטרים המושלם.
  חבל שלא יכלו לחפות את הקירות בוילון, זה היה משלים את המראה.
  כיף לקרא על התהליך.
  תודה!

 4. הײ שושי,
  רציתי לומר לך תודה.
  מעניין ומעשיר לקרוא את מילותייך.
  ( אני לצערי לא מצליחה לעקוב ממש אחר הפרסומים המופלאים שלך, אבל מדי פעם כשיש לי כמה דקות פנויות לעצמי, אני מנצלת אותן בצורה מיטבית… ? )
  האם התערוכה היפהפייה הזו פתוחה לקהל הרחב? לכמה זמן היא אמורה להישאר? אשמח לפרטים.
  ושוב, תודותיי!!!!
  שושי

  • שושי יקרה, תודה על התגובה, חיממת לי את הלב
   לגבי התערוכה , היא הייתה תערוכה סגורה כרגע לא ידוע לי על תערוכה לקהל הרחב
   אבל נסי לברר בגנזך קידוש השם.

 5. שושי,
  מעבר לזה שהעברת כאן מסר לדורות בצורה מרגשת בכתיבה עצמה בבלוג,
  העברתם אותו בצורה מקצועית בתערוכה עצמה,
  משלב התכנון להפקה מלאה ומדהימה! כיאה וכנאה לבית הנשיא 🙂

  וכאחת שהייתה מעורבת בעבר בעבודה שלכם בתחום התערוכות (בשילוב הכוחות שלך ושל בעלך!) מקרוב, אני יכולה להעיד שמדובר על עבודה סופר מדוייקת ומקצועית שלא מתפשרת על כלום, ומוציאה תוצרים שהם ליגה!

  • סיון את חברה אמיתי שנמצאת תמיד ליד לכל עזרה לכל ריגוש ולכל חוויה
   תודה על כל העזרה הקטנה והגדולה, תודה שהיית שם כשהייתי צריכה:)

   וכיף לקרוא את הפידבק החם! מחמיא לנו מאוד!

 6. שושי היקרה!
  העבודה איתך היא חוויה אומנותית ועיצובית אמיתית.
  את לוקחת כל פרויקט ומטיסה אותו לגבהים של שלמות על!
  כל פרויקט איתך הוא כניסה לעולם מרתק של יצירה מרגשת ומאתגרת.
  היה לי כבוד ועונג להיות שותפה לתערוכה המדהימה הזו 🙂

  • יעלי, את כזו מיוחדת והקסם הזה יוצא החוצה בעבודות המיוחדות שלך
   היה לי העונג לעבוד איתך, את מקצועית, מבינה, וכשרון ענק בעיצוב
   מחכה לעבוד שוב יחד, זו חוויה מהממת ♥

 7. וואו, לקרוא ולא להאמין.
  כמה כיף להכיר את התהליך המופלא שעומד מאחורי תערוכה מדהימה כזו, לקרוא על עבודת הצוות המדהימה, ועל האנשים הטובים באמצע הדרך…
  תודה על השיתוף!!

 8. הנה קמה לה ונהייתה התערוכה
  מאינסוף פרטים ופרטי פרטים
  והתוצאה? עדינה, נעימה, נוגעת…
  איזה כייף לראות את התמונות,
  הסטנדים מהממים, מעוצבים בחן
  הגרפיקה ליגה- על חבל דק בין מודרני לאותנטי
  והכל יוצר הרמוניה מושלמת!
  תודה על השיתוף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

סל

אין מוצרים בסל

Contact
shoshi@shoshi-sirkis.co.il
tel. +972-55-688-9846 WhatsApp
currently freelancing

Social
ig. @shoshi.sirkis

Contact
דילוג לתוכן