התבוננו.

אל תרוצו קדימה.

תנו לעצמכם את החוויה הזו: להיות.

תאריך: 01.09.21

10 תגובות

מהרהרת: לגלות מקומות מופלאים

הם מרכיבים משקפיים מיוחדות, עם פילטר לעולם החיצון. הם חודרים לשכבות העמוקות יותר של המציאות ורואים אותה בגוון אחר. החושים שלהם ערניים יותר, כמו בציד. הם שמים לב לכל רחש, לצלילים, לרגשות, הטבע מדבר אליהם.
אבל לא רק הוא. גם סיגריה מעוכה על מדרכה אפורה, וקירות מתקלפים בסמטה אפלה. הם כולם מדברים בשפה מיוחדת. שפת ההתבוננות. אנשים שלא נמצאים שם לא באמת יבינו מה נסגר איתנו. המתבוננים. אנחנו כאילו מרחפים, נמצאים כאן אבל באמת מטיילים שם. הדומם מדבר אלינו. הצומח לוחש לנו. ואנשים, הם מדברים איתנו בתדר אלחוטי, כזה שעובר בקווים דקים ובלתי נראים כשהאינטואיציה היא המרכזנית.

אני אוהבת לטייל. כשאני מטיילת או משוטטת אני מגלה, זה כמו לטייל בין עטיפות של מתנה עוברת, כשכל פעם מורידים עוד שכבה. אין לי בעיה לטייל שוב ושוב באותו המקום. בכל פעם אני אמצא שם משהו אחר, שונה, שלא היה שם לפני. וגם לו הכל ישאר אותו הדבר, אני אהיה השונה, וכך גם התובנות שלי, כמו לקרוא ספר בגיל צעיר ולשוב ולקרוא אותו בגיל בוגר יותר. אתם אלו שרואים וחווים את הסיפור באופן שונה. מחכים יותר, מעצים, בוגר. לא תמיד אנשים הבינו למה אני חוזרת שוב לאותן מקומות, לגלות לכם סוד, הכי כיף לחזור לאותו מקום, לחוות אותו שוב בצורה נוספת ושונה.

אולי עם אנשים אחרים, בעונה אחרת, או כשאתם במצב רוח שונה. תמיד. הכל יהיה תלוי בנו. בהתבוננות שלנו. לכן מדהים לראות תופעה מעניינת, כמה אנשים עוברים בממוצע ביום ברחוב יפו בירושלים? משערת לעצמי שהרבה מאוד, מספיק הרבה כדי שכל אחד יראה את אותה מציאות שמולו. כביש מרוצף, רכבת קלה, חנויות סגורות או פתוחות, תלוי בהחלטת הממשלה וידידתה הקורונה. למרות שמאות אנשים עוברים שם ביום. רובם, אני מקווה שכך, רואים וחווים את יפו בצורה אחרת. הם לא תמיד מספרים לנו איך הם הרגישו כשהם צעדו במורד הרחוב, או הביטו דרך חלונות הרכבת ברחוב המתפתל מטה. אלה שמספרים הם הכותבים והצלמים. הם לא באמת חייבים לשאת את הטייטל, מספיק שהם צילמו או כתבו ושיתפו. צילום זו דרך לבטא את הרגש שפועם בך בפנים. עבורי מצלמה זה לא לתעד רגע. זה ליצור רגע שאני רואה דרך ההתבוננות שלי.

כך קורה שיש אלפי תמונות (ויותר) של רגעים, מקומות, רגשות ותחושות ברחוב יפו בירושלים. ורוב התמונות מספרות כל אחת סיפור שונה. הן מבטאות עיניים של נפש שראתה וצילמה. וביטאה בכך את התחושות שלה מהחוויה ששמה הליכה ושוטטות ברחוב העיר. כשאני מצלמת, לפעמים אני מצלמת תמונות פשוטות כאלה שבאמת לא מבטאות הרבה. זה קורה, כשהמצלמה נמצאת בכיס האובססיה לצלם קיימת. אך ברוב הפעמים אני רואה דברים אחרים, ואז כשאני מצלמת אני שומרת את הרגע הזה, את היופי שנגלה לעיני כשבעצם לא חציתי את הרחוב והבטתי קדימה לרמזור. אלא ראיתי. משהו שהרבה אנשים שחצו את הרחוב לא ראו. כשעצרתי לצלם הם ניסו להבין מה אני רואה. חלקם אולי הבינו. חלקם אולי לא.

התבוננו.

אל תרוצו קדימה.

תנו לעצמכם את החוויה הזו: להיות.

שזה אומר, לחוות בעוצמה את מה שסובב אתכם. נכון, לפעמים זה יכאב. הרבה פעמים. אבל יותר פעמים זה ירגש אתכם, תרגישו את הדופק, את העקצוץ בעור, זו תחושה נפלאה של – גיליתי משהו חדש, הרגשה של – העולם מדהים ויפה כל כך.

וזה נכון. העולם מכיל רבדים על גבי רבדים, אל תהיו רק ברובד החיצוני. הוא משעמם. תכנסו פנימה, תקלפו את השכבות. תגלו מקומות נפלאים ומרתקים. אנשים שישאירו אתכם מופעמים, ידליקו בכם את הניצוץ הזה של חיות ויצירה. מחזות, מראות, שיגרמו לכם לדמיין סיפור, וכשרגליכם תצעדנה בסמטאות הרחוב, תרגישו שאתם בתוך סרט בשבעה ממדים. זה לא נפלא? זה מדהים!

העולם מחכה שתראו אותו לעומק. היופי האמיתי נמצא שם.

_

הטור התפרסם במגזין המקום

הדעה שלך חשובה לי, אשמח לשמוע מה דעתך על הפוסט

10 תגובות על “מהרהרת: לגלות מקומות מופלאים”

 1. נראה כמו כסף שנופל משמים,
  במחשבה שניה זה בסה”כ סוכרזית..
  אבל הייטבת לבטא את ההמולה של רחוב יפו
  התמונה הזאת מרגישה לי מלאת שאון!

 2. מדהים

  המילים שלך מורכבות ממרקמים שאפשר ללטף, וואו!

  תודה על השיתוף המיוחד הזה! עשית לי טוב בלב:)

 3. רחוב יפו הוא אחד הרחובות המרגשים. יש בו כ”כ הרבה רובדים.
  ותיארת את מסע ההתבוננות ברחוב זה במילים פשוטות ומרגשות כאחד.

  לאבא שלי- צלם חובב.
  נמאס יום אחד לצלם.
  ואז הוא התחיל לצלם רק דרך השתקפות של זכוכית.
  התצלום שלך מזכיר לי את הסגנון שלו. (אפשר להציץ בעבודות שלו zvikaplan)
  וכן מזכיר קצת אמנות סוריואליסטית. כל אחד יכול למצוא למה להתחבר.
  תודה!!
  וגמר חתימה טובה!

  • מרים סקרנת אותי מאוד, עשיתי גוגל ולא מצאתי
   יכולה לתת לי לינק?
   ותודה ממש, מחמיא לי מאוד!

   גמר חתימה טובה ?

 4. שושי איזה פוסט מעורר השראה.
  גורם לראות את היופי
  להתאהב בטוב.
  לשים לב לפרטים ולצבוע את החיים בקשת של צבעים מרעננים.
  להבין שתמיד יש מימד נוסף
  וכתיבה שלא נפסיק לאהוב

 5. וואו
  כתיבה מהממת
  מעוררת השראה
  פתאום העולם צבעוני ומאיר .
  יש לו זויות ומימדים נוספים.
  הכתיבה מרתקת ומסקנת
  להתאהב בה כל פעם מחגד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

סל

אין מוצרים בסל

Contact
shoshi@shoshi-sirkis.co.il
tel. +972-55-688-9846 WhatsApp
currently freelancing

Social
ig. @shoshi.sirkis

Contact
דילוג לתוכן